سیکل

بدون دیدگاه

سیکل رسمی آموزش و پرورش

افراد بزرگسالی که مدرک تحصیلی سیکل را ندارند از دو طریق می توانند این مدرک را دریافت کنند یکی شرکت در آزمون جامع آموزش و پرورش می باشد و دیگری در مدارس راهنمایی شبانه به صورت ترم به ترم واحد های درسی را بگذرانند. (منظور از افراد بزرگسال کسانی است که نمیتوانند طبق قوانین آموزش و پرورش در مدارس روزانه تحصیل کنند)

اخذ سیکل در آزمون جامع

برگزاری آزمون جامع به این صورت می باشد که سازمان آموزش و پرورش در خرداد ماه هر سال به صورت جامع آزمونی را برگزار می کند که افرادی که تحصیلات ابتدایی دارند می توانند در این آزمون شرکت کنند و کلیه دروس راهنمایی را امتحان بدهند و پس از کسب نمرات قبولی  مدرک سیکل خود را دریافت کنند. مزیت آزمون جامع در این می باشد که افراد در سریعترین زمان ممکن می توانند سیکل درسی را دریافت کنند و جهت گرفتن دیپلم اقدام کنند. البته اخیرا تحت شرایطی افراد میتوانند در آزمون جامع شرکت کنند مثلا تا دوم راهنمایی قدیم را خوانده باشند و یا تعیین سطح شوند. در برگزاری و عدم برگزاری آزمون جامع در مقطع سیکل صحبتهایی و نظراتی مطرح شده که ممکن است منجر به قطع این روند شود.

اخذ سیکل در مدارس

ادامه تحصیل برای گرفتن سیکل : اگر افراد بخواهند از طریق مدارس جهت گرفتن سیکل اقدام کنند باید در حدود ۱۰۵ واحد را به صورت ترم به ترم  با شرکت در کلاسها پاس کنند که در حدود ۲/۵ سال طول می کشد. این روش معمولا مربوط به کسانی میشود که مقطع چهارم و پنجم دبستان را گذرانده اند ولی نمیخواهند در آزمون جامع شرکت کنند و یا تعیین سطح نشده اند.

در هر دو صورت متقاضی میتواند در مدت زمان کوتاهی میتوان دوره اول متوسطه ( راهنمایی قدیم ) را گذرانده و برای ادامه تحصیل و گرفتن مدرک دیپلم اقدام کند. بعد از سیکل مقطع دیپلم با در نظر گرفتن دروس مهارتی و دروس نظری تقریبا حدود یکسال و نیم زمان خواهد برد.

با توجه به تغییرات دوره ای در ساختار و قوانین آموزش و پرورش به متقاضیان اکیدا توصیه میشود هر چه سریعتر تصمیم گیری و اقدام نمایند.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.