کارت مهارت

بدون دیدگاه

Slide با کاشفان صنعت به اوج برسید!

مزایای استفاده از گواهینامه های سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور

همانطور که می دانید بخش اعظمی از شاغلان حوزه های ساختمان ، صنعت ، فرش و صنایع دستی نیازمند دریافت کارت مهارت هستند .
کارگران از اهمیت داشتن کارت مهارت آگاهند زیرا کارت مهارت از مهم ترین شروط بیمه کارگران مهارتی به شمار می رود و همچنین می توان گفت با داشتن این کارت می توانند در لیست بیمه کارفرمایان برای معرفی به سازمان تامین اجتماعی و بهره مندی از مزایای بیمه ای قرار بگیرند .
احداث بسیاری از سد ها ، تونل ها ، راه ها و جاده ها ، ساخت و ساز واحد مسکونی و حتی تولید صنایع دستی از دقت نظر و توجه بالایی برخوردار است .
اهمیت داشتن مهارت و تخصص لازم در این حرفه ها به جهت جلوگیری از بروز حوادث و حوادث ناشی از کار و رعایت اصول ایمنی و نکات فنی امری ضروری است .

 

کارت مهارت چیست

سازمان فنی و حرفه ای متولی صدور کارت های مهارت در کشور است . این سازمان وابسته به کار و رفاه اجتماعی و وزارت تعاون که از ادغام سه نهاد آموزشی در سال 1359 تشکیل شده و بر اساس ماده 151 قانون برنامه سوم ، متولی آموزش های رسمی و غیر رسمی کوتاه مدت در دو بخش دولتی و غیر دولتی است .

به منظور ایجاد و افزایش تخصص ، کسب توانایی و مهارت شغلی در احراز شغل رکن اصلی فعالیت های سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ، آموزش های علمی ، عملی و کاربردی است که منجر به دریافت گواهینامه مهارت می شود .

سازمان فنی و حرفه ای کشور مهم ترین کانون کاربردی و مهارتی کشور و مرتبط با سازمان بین المللی کار است و به عضویت رسمی سازمان جهانی آموزش های مهارتی درآمده است .

افراد متقاضی کارت مهارت ابتدا باید در آزمون های سنجش مهارت که به منظور تعیین صلاحیت حرفه ای و فنی افراد در حوزه مورد نظر برگزار می گردد ، شرکت کنند و در صورت کسب نمره قبولی موفق به دریافت گواهینامه مهارتی می شوند .

کارت اشتغال و مهارت آموزی کارتی است که به ساماندهی آمارهای اشتغال و بهبود وضعیت اشتغال در کشور کمک می کند .
در قالب آیین نامه اجرایی ماده 80 قانون پنجم صدور کارت مهارت آموزی و اشتغال در راستای صدور کارت های مهارت و گواهینامه های مهارتی توزیع کارت اشتغال و مهارت آموزی در دستور کار قرار گرفت .
افرادی که به کاریابی ها مراجعه می کنند برای ارزیابی سطح توانمندی خود تحت مشاوره شغلی قرار می گیرند و در صورتی که پس از ارزیابی توانمندی های آن ها مطابق نیاز بازار نباشد به آن ها آموزش داده می شود .
می توان گفت حسن داشتن کارت مهارت این است که جویندگان کار می توانند بدون پرداخت هزینه از خدمات آموزشی استفاده کنند و همچنین لازم به ذکر است این هزینه ها از محل بودجه دولت در برنامه پنجم توسعه تامین می شود .
به گزارش ایسنا امروزه داشتن کارت مهارت اثبات کننده توانایی افراد در شغلی است که بر آن اشتغال دارند به نحوی که در مشاغل سخت مانند کارهای ساختمانی ، که نیاز به دقت بالایی دارند و رعایت مقررات ایمنی و حفاظتی در آن تاکید شده است .
داشتن کارت مهارت الزامی است زیرا از بروز حوادث ناشی از کار جلوگیری کرده و همچنین صدمات و تلفات هنگام کار را به حداقل می رساند .
همچنین اجباری شدن کارت مهارت ضمن تخصصی کردن حرفه ها به عنوان یک ابزار تشویقی برای بهره مندی کارگران از مزایای بیمه مبدل شده است .
مفهوم توسعه در جهان فرا صنعتی بدون توجه به نیروی انسانی و مهارت های مفهومی دست نیافتنی است .
همچنین نیروی انسانی بدون کسب مهارت موفق نیست و همچنین سازمان فنی و حرفه ای کشور نقش بسزایی در ایجاد اشتغال آموزش محور و محصول محور دارد .

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.